نماینده مردم فهیم مشگین شهر
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥

رایزنی هیات مجلس شورای اسلامی با رئیس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران در هانوی

کوالالامپور- ایرنا - یک هیات از مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه به سرپرستی 'حمیدرضا فولادگر' در هانوی با رئیس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران در محل مجلس ملی ویتنام دیدار و برای توسعه همکاری های پارلمانی رایزنی کردند.

 

به گزارش ایرنا، 'محمدمهدی مفتح' نماینده تویسرکان و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، 'اسدالله قره‌ خانی' نماینده مردم علی آبادکتول و سخنگوی کمیسیون انرژی، 'حسین امیری خامکانی' نماینده مردم زرند و کوهبنان و نایب رئیس کمیسیون انرژی و 'ولی ملکی' نماینده مشکین شهر و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعضای هیات پارلمانی ایران هستند که در این دیدار حضور داشتند.
ریاست این هیات را 'حمیدرضا فولادگر' نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی برعهده دارد.
براساس این گزارش، هیات پارلمانی ایران روز پنجشنبه با 'نگوین وان فا' رئیس گروه دوستی پارلمانی ویتنام و ایران در محل مجلس ملی ویتنام در هانوی پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار با تاکید بر تلاش برای افزایش رایزنی ها در خصوص تقویت دیپلماسی پارلمانی بین ایران و ویتنام، خواستار تداوم مشورت های تخصصی میان کمیسیون های مجالس دو کشور شدند.
مقام های پارلمانی ایران و ویتنام در این دیدار خواستار انجام سفرهای پارلمانی در سطوح هیات رئیسه، روسای کمیسیون ها و اعضای پارلمان بین دو کشور شدند.
'صالح ادیبی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در ویتنام دی ماه سال گذشته با 'نگوین تی کیم نگان' رئیس مجلس ملی این کشور جنوب شرق آسیا دیدار و راه های تقویت همکاری های پارلمانی دو کشور را بررسی کرده بود.
تقویت دیپلماسی پارلمانی، تبادل هیات های عالی رتبه، ملاقات روسا و اعضای کمیسیون های تخصصی و همچنین گروه های دوستی پارلمانی محور اصلی مذاکرات بلندپایه ترین دیپلمات ایران در هانوی و رئیس مجلس ملی ویتنام بود.
چهاردهمین دوره مجلس ملی ویتنام یا مجمع ملی مرداد ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد. 500 نماینده این دوره از مجلس ملی ویتنام برای یک دوره از سال 2016 تا سال 2021 میلادی انتخاب و به مجلس راه یافته اند.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس:

مصرف انرژی در ایران بیش از سایر مناطق است/ضرورت ابلاغ الگوی مصرف

شناسهٔ خبر: 3935302 -شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱

اردبیل – نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مصرف انرژی به ویژه برق در ایران بیش از سایر کشورها است و لازم است نسبت به مدیریت بهینه فرهنگسازی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی ملکی ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل تصریح کرد: متأسفانه مصرف برق مورد بی‌توجهی است و همچنان حتی در ادارات مصرف لامپ‌های ۱۰۰ واتی مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه در امر فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف کم‌کاری شده است، اضافه کرد: این در حالی است که فرهنگ‌سازی می‌تواند به مدیریت مصرف و کاهش میزان مصرف بینجامد.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی خواستار ابلاغ دستورالعمل و الگوی کاهش مصرف به ادارات استان شد و بیان داشت: انتظار می‌رود استانداری میزان خاصی از کاهش مصرف را ابلاغ کند.

ملکی تأکید کرد: در کنار این مهم ضروری است صداوسیما نیز فرهنگ‌سازی مناسبی داشته و نسبت به نهادینه کردن فرهنگ صحیح مصرف اقدام کند.

وی با تأکید به ضرورت تبدیل مصرف بهینه به فرهنگ عمومی ادامه داد: ادارات نیز می‌بایست به ضرورت‌های مدیریت مصرف برق و گاز از جمله استفاده از انرژی‌های خورشیدی و تمهیدات لازم برای کاهش مصرف گاز توجه نشان دهند.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به کمبودهای این شهرستان در زیرساخت‌های درمانی افزود: مشگین شهر در قبل و بعد از انقلاب تنها یک بیمارستان داشته و به تخت‌های آن ۳۰ مورد اضافه شده است.

به گفته ملکی در حالی که مسئولان بهداشت و درمان تعداد تخت‌های این بیمارستان را ۱۷۶ مورد عنوان می‌کنند، این بیمارستان ۹۶ تخت خواب دارد و لازم است حداقل ۸۰ تخت دیگر اضافه شود.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی همچنین سرنوشت اوراق قرضه پرداختی به ادارات را نگران کننده توصیف کرد و افزود: این اوراق فعلاً هزینه می‌شود و مشخص نیست در آینده چه سرنوشتی خواهند داشت.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس:

فقدان بازاریابی و سوء مدیریت مشکلات صادرات اردبیل است

شناسهٔ خبر: 3888397 -پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۳
اردبیل- نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی فقدان بازاریابی و سوء مدیریت را مشکلات اصلی توسعه صادرات استان اردبیل دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی ملکی شامگاه پنج‌شنبه در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت اردبیل تصریح کرد: با وجود پتانسیل‌های قابل‌توجه صادراتی در استان استفاده مقبولی از آن ها نشده که دلیل آن به فقدان بازاریابی صحیح بازمی‌گردد.

وی افزود: تنها در صورتی می‌توان در بازارهای جهانی موفق عمل کرد که در ابتدا بازار هدف را شناخت و با تولید مناسب برای بازار هدف به توسعه صادرات اقدام کرد.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی به ضرورت برندسازی برای محصولات صادراتی نیز تأکید کرد و افزود: بی‌توجهی به برند سازی منجر به پذیرش برند دیگر خواهد شد و خود به مانع توسعه صادرات تبدیل می‌شود.

ملکی همچنین به ضرورت حضور تجار و بازرگانان در نمایشگاه‌های مختلف تأکید کرد و گفت: در عین حال پرداخت به موقع مشوق‌های صادراتی نیز از جمله مطالبات جدی تجار و بازرگانان است.

در این جلسه نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز به ضرورت فعال‌سازی گمرک آزادلوی گرمی تأکید کرد و گفت: متأسفانه شهرستان گرمی از محرومیت قابل‌توجه رنج می‌برد اما زیرساخت‌هایی از این قبیل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

میرحمایت میرزاده راه‌اندازی این گمرک را مطالبه مردم این شهرستان دانست و افزود: این گمرک می‌تواند در کنار گمرک بیله سوار مزایای متعددی از جمله رونق صادرات و ایجاد اشتغال به دنبال داشته باشد.

وی همچنین به ضرورت ساماندهی گمرک بیله سوار نیز اشاره کرد و گفت: ۲۴ ساعته شدن گمرک و توسعه فعالیت آن چندین سال است طرح شده اما فعلاً عملیاتی نشده است.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس:

افزایش ۴ برابری سهم کشاورزان در بیمه محصولات مقبول نیست

شناسهٔ خبر: 3881270 -چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۴
اردبیل – نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش چهار برابری سهم زارعان در بیمه محصولات کشاورزی، تغییرات در سهم پرداختی را غیرمنصفانه توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی ملکی شامگاه چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان اردبیل تصریح کرد: از سال ۹۳ تغییراتی در بیمه محصولات کشاورزی به وجود آمده که انگیزه کشاورزان را گرفته است.

وی افزود: سهم کشاورز چهار برابر شده اما سهم دولت ثابت است و از سهم هزار و ۳۵۰ میلیارد تومانی دولت ۱۸ درصد تخصیص یافته است.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در چنین تغییری در واقع پایبندی به اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد و به عنوان مثال وقتی ۷۰ درصد از محصولات سردرختی و باغات استان اردبیل در مشگین شهر واقع است تغییرات بیمه تأثیرات سو به دنبال داشته است.

ملکی همچنین به بهره‌های بالای بانک‌ها اشاره کرد و افزود: در چنین وضعیتی که بهره‌های بانکی خود مانع سرمایه‌گذاری است برای استان‌های محروم از جمله اردبیل تسهیلات و امتیاز ویژه‌ای قائل نمی‌شود تا سرمایه‌گذار در این منطقه حضور یابد.

وی مشکل اصلی را نگاه انقباضی مدیران بانکی و سیستم بانکی انست و گفت: با چنین نگاهی نمی‌توان اقتصاد پویا داشت.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر نیرو خواستار رفع مشکلات تصفیه‌خانه فاضلاب مشگین شهر شد و گفت: به دلیل نبود فاضلاب آب آلوده در باغات به کار برده می‌شود.

ملکی با تأکید به پیش‌بینی اعتبار مناسب در بودجه سال آینده، به بی‌توجهی به پروژه‌های مرمت و بازسازی این شهرستان از جمله شیخ حیدر و شهر یری اشاره کرد و گفت: متأسفانه در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی صرفاً به مرکز استان توجه شده است.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس:

بجای کارآفرینی در کشور کار دست به دست می‌شود

شناسهٔ خبر: 3856972 -پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰

اردبیل – نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توسعه اشتغال در کشور و استان اردبیل تاکید کرد: این درحالی است که بجای کارآفرینی در کشور کار دست به دست می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی ملکی ظهر پنج شنبه در جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان اردبیل  با اشاره به آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری، تنها راهکار نجات کشور را اشتغال‌زایی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی به دلیل بیکاری و نبود شغل به وجود می‌آید و نمی‌توان از یک جوان انتظار داشت که ساعت‌ها بیکاری داشته باشد.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: خود بیکاری و اوقات فراغت طولانی‌مدت به آفت تبدیل شده و می‌تواند افراد را به فساد سوق دهد و به همین دلیل به اعتقاد بنده توسعه کارآفرینی باید موردتوجه قرار گیرد.

وی با تأکید به اینکه آفرینش از خصایص خداوند است و فردی که شغلی می‌آفریند در واقع خانواده‌ای را نجات می‌دهد، اضافه کرد: با ایجاد شغل است که بسیاری از نابه هنجاری‌ها سد می‌شود.

ملکی به ضرورت حمایت از کارآفرینی از سوی مدیران استانی و کشوری تأکید کرد و گفت: حتی لازم است تجربه کشورهای موفق و افراد موفق مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با تأکید به اینکه در کشور به جای کارآفرینی در واقع کار دست به دست می‌شود، ادامه داد: در عین حال واحدهای تولیدی نیز به نوآوری بی‌توجه هستند و هر جا به توسعه توجه نشود واحد صنعتی و تولیدی محکوم به نابودی است.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی سازمانی را موفق دانست که به دنبال تغییر و نوآوری است و افزود: علاوه بر این برندسازی یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های پایداری و توسعه است.

وی تأکید کرد: لازم است طرح‌های خلاقانه مدیران استان با اهدای جایزه مورد تشویق قرار گیرد تا موضوع نوآوری به فرهنگ سازمان‌ها تبدیل شود.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٦/٤/۱٥
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس:

کاربری سد «سبلان» مشگین شهر پرورش ماهی نیست

شناسهٔ خبر: 3795709 -شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷

مشگین شهر – نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه کاربری سد «سبلان» مشگین شهر پرورش ماهی نیست؛ خواستار تکمیل آن جهت آبرسانی به روستاهای این شهرستان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی ملکی ظهر شنبه در جلسه بررسی مشکلات آبی روستاهای مشگین شهر تصریح کرد: سد سبلان در سال ۸۵ آبگیری شده و نزدیک به شش هزار میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.

وی افزود: قرار بود این سد ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار داده و آب مورد نیاز ۸۶ روستا را تأمین کند.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس افزود: با وجود اینکه قرار بود این سد برای تأمین آب شرب مورد استفاده قرار گیرد اما از هزینه کرد احداث آن مردم  ثمره‌ای نمی‌برند و میزان اراضی تحت پوشش سد نیز متجاوز از سه هزار هکتار نیست.

ملکی با بیان اینکه حتی ماهی پرورشی سد مورد استفاده اهالی مشگین شهر نیست، تأکید کرد: ضروری است کاربری این سد اصلاح شود.

به گفته نماینده مردم مشگین شهر در مجلس بسیاری از روستاهای مشگین شهر با کمبود آب شرب مواجه هستند و وضعیت حاکم موجب شده مهاجرت‌ها شکل بگیرد.

ملکی متذکر شد: نمی‌توان از فردی که برای آب خوردن مشکل دارد درخواست کرد در محل سکونت خود بماند و تأمین آب شرب در روستاهای مشگین شهر یک ضرورت است.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٤/٥/۳

وقتی نماینده پارساباد از حقوق مشگین شهر دفاع می کند

کیهان مشکین: حجت الاسلام حبیب برومند روز سه شنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل با تاکید به محرومیت های استان اردبیل افزود: استانی که یک بالگرد ندارد معاون اول رئیس جمهور را به شهرهای دیگر برود جای بحث دارد.image2771831

وی با بیان اینکه بنده قبلا طرح استان شدن مغان را مطرح کردم، گفت: با وضعیتی که استان اردبیل دارد امروز می گویم حداقل به این استان رسیدگی شود و محرومیت ها کاهش یابد.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس با تاکید به اینکه کشور به یک آمایش نقطه به نقطه سرزمینی نیاز دارد، تصریح کرد: باید مشخص شود کدام منطقه برای چه نوع توسعه و سرمایه گذاری مناسب است و به عنوان مثال ۷۰ هزار هکتاز زمین زراعی در مغان با تولید یک میلیون تن محصولات کشاورزی نباید مورد غفلت باشد.

برومند در عین حال به امتیاز مشگین شهر در تولید میوه، خلخال در معدن و اردبیل در گردشگری اشاره کرد و گفت: این آمایش می تواند زمینه ساز توسعه باشد.

وی با ابراز گله مندی از سفر کوتاه مدت معاون اول رئیس جمهور به اردبیل ادامه داد: متاسفانه مسئولان می آیند اما دردی حل نمی شود و چه اشکالی داشت آقای جهانگیری چند روز در اردبیل می ماندند و با خودرو به مناطق مختلف سر می زدند.

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس با اشاره به ضرورت توجه به تکمیل پایاب خداآفرین به دلیل نقش عمده در اقتصاد کشاورزی منطقه به ضرورت تخصیص اعتبار مناسب به رود ارس شد و افزود: سال گذشته ۱۰۰ میلیارد ریال در این راستا به استان آذربایجان غربی داده شد و به اردبیلی چیزی پرداخت نشده است.

برومند با ابراز گله مندی از اجرا نشدن طرح ۲۴ ساعته کردن گمرک بیله سوار، بیان کرد: استاندار اردبیل این موضوع را جدی بگیرد چرا که ۲۴ ساعته شدن گمرک ضرورتا مورد تاکید است.

وی همچنین به ضرورت تکمیل فرودگاه پارس آباد اشاره کرد و اظهار داشت: چهاربانده اردبیل- پارس‌آباد نیز متاسفانه در این دولت متوقف شد و در حالی که برای ایمن سازی جاده ضروری است اجرا شود.

این نماینده مجلس ۹۵ درصد کارخانه های مغان را در حالت تعطیل عنوان کرد و گفت: متاسفانه رکود موجب شده یک کارخانه دار به جای ایجاد اشتغال خودش نیز دچار مشکل شود.

برومند خواستار عملیاتی شدن وعده های مطرح شده از سوی دولت شد و گفت: خواهش ما این است درخواست ها عملیاتی شود تا شرمنده مردم نباشیم.

شایان ذکر است نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی تاکنون نتوانسته است دفاع مناسب و درخوری را از حقوق این شهرستان انجام بدهد.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٤/٥/۳

حباب نفوذ اسدی در دولت ترکید

کیهان مشکین: با توجه به اینکه مشاور عالی رییس جمهور دیروز نیز در مصاحبه ای تعیین محدوده منطقه آزاد تجاری استان اردبیل را جزو اختیارات دولت بیان کرده است، می توان گفت حبابی که برخی از نفوذ اسدی در بدنه دولت ساخته بودند در آنی کمتر از آنی ترکید!Untitled-11-300x191

مشکین فردا نوشت: نماینده مشگین‌شهر نزدیک به یازده ماه پیش در مصاحبه ای گفته بودند: مقدمات منطقه آزاد گردشگری و تجاری را پایه‌گذاری کرده‌ایم‌ و آقای ترکان فعلا در حد اولیه موضوع را قبول کرده‌اند.

حال پس از یازده ماه مشاور عالی رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفری به شهرستان از ایجاد منطقه ویژه گردشگری سبلان خبر داده و  از مشگین شهر به عنوان یکی از شهرهای این منطقه ویژه گردشگری یاد کرده است.
با توجه به اینکه حضور مشگین شهر در منطقه ویژه گردشگری از قبل نیز قابل پیش بینی و به نوعی اظهر من الشمس بوده می توان گفت ترکان با اعلام این خبر آب پاکی را برای حضور مشگین شهر در منطقه آزاد تجاری استان اردبیل روی دست همشهریان ریخت و در مصاحبه ای دیگر مهر تاییدی بر عدم حضور مشگین شهر در منطقه آزاد تجاری استان اردبیل زد.
حال با وجود اینکه عدم حضور مشگین شهر در منطقه آزاد تجاری استان اردبیل مسجل شده است باید دید واکنش جناب وکیل در قبال این شکست بزرگ از دولت تدبیر امید چیست؟
با توجه به اینکه مشاور عالی رییس جمهور دیروز نیز در مصاحبه ای تعیین محدوده منطقه آزاد تجاری استان اردبیل را جزو اختیارات دولت بیان کرده است، می توان گفت حبابی که برخی از نفوذ اسدی در بدنه دولت ساخته بودند در آنی کمتر از آنی ترکید!
نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٤/٤/۱۸

ولی ملکی در افتتاح پروژه گلستان :

پروژه گلستان دومین هدیه برای مردم عزیز و شریف مشکین شهر

ایلقار نیوز :ولی ملکی نماینده سابق شهرستان مشگین شهر در افتتاح پروژه گلستان که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی انجام گرفت در گفتگو با خبرنگاران گفت: بنده خدا را شاکرم که malekiدومین فاز از مجموعه گردشگری که توسط گروه مکان شهر در مشگین شهر پایه گذاری شده بود به بهره برداری رسید. با تمام سنگ اندازی ومخالفت ها که در مقابل اجرای پروژه گلستان و پروژه پل معلق و بطور کلی در مجموعه گردشگری سبلان شادی صورت گرفت ولی خداوند یاری نمود که امسال دو محور این پروژه عظیم هرچند با تاخیر به بهره برداری رسید و همانطور که بنده در بازدید از پل معلق به مردم تبریک گفته و آن را بهترین هدیه برای مردم دانستم ،پروژه گلستان هم دومین هدیه برای مردم عزیز و شریف مشگین شهر هست چراکه در مقام مقایسه در سطح شمالغرب شاید چنین پروژه عظیمی با این معماری زیبا کمتر به بهره بردای رسیده است .

ولی ملکی افزود :در سال ۱۳۸۴ وقتی پروژه خیابان ۱۲۰ متری مطرح شد ما برای ساکنان آنها منطقه مکان شهرگلستان را در نظر داشتیم که در آنجا اسکان پیدا کنند هرچند با ناجوانمردی واز روی نا آگاهی ازاهمیت این پروژه مصوبه آن لغو شد ولی با پیگیری هایی که انجام دادیم و همت عالی آقای مهندس رئوف ودکتر کاووسی پروژه خانه سازی وهم مرکز تجاری اداری گلستان پایه ریزی شد.

ایشان افزودند : کسانی که روزی با این پروژه ها مخالفت و کارشکنی می کردند امروز این پروژه ها را به نام خود تمام می کنند.

ولی ملکی در رابطه با کارشکنی در رابطه با این پروژه افزود : عده ای با وزارت مسکن وشهر سازی وقت، استانداری، اداره کل مسکن و شهرسازی استان مکاتباتی  انجام دادند که جلوی این پروژه ها را بگیرند و چنین وانمود کرده بودند که اهداف این پروژه زمین خواری هست. واین مسئله باعث به عقب افتادن این پروژه ها شد و لی باز بنده قبل و بعداز اتمام نمایندگی در مجلس پیگیری این پروژه بودم و با روی کار آمدن دکتر خدابخش استاندار اردبیل این پروژه های دوبار جان تازه ای گرفتند و امروز هم به بهره برداری رسید .و چون در زمان افتتاح پروژه از بانیان این پل دعوت نشده بودند از طرف مردم دعوت شدیم و همراه مردم از از پل معلق دیدم وبه مردم تبرک گفتیم.

ایشان در ادامه سخنان خود افزودند: بدون زیر ساختهای اصلی در بخش گردشگری ، پل معلق بی اثر است و باید کارهای زیادی در بخش زیرساخت ها و فراهم نمودن شرایط لازم برای رسیدن به حالت ایده آل در بخش گردشگری صورت بگیرد .یکی از این امکانات مجتمع تجاری گلستان بود که می تواند یکی از بهترین مراکز خرید کالا ها برای مردم وگردشگران باشد این پروژه برای توسعه بخش تجاری و فراهم نمودن مرکز خرید برای مسافران بسیار خوب است ودرکنار آن باید هتل ،رستوران،شهر بازی و سایر امکانات تفریحی برای گردشگران فراهم کنیم.

وی در پایان تاکید کرد :شعار دولت تدبیرو امید توسعه است، توسعه محوری بعنوان یک شعار اصلی است مخصوصا توسعه اقتصادی،ما زمانی توسعه اقتصادی می توانیم داشته باشیم پتانسیل های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم در مشگین شهر این قدمها برداشته شده است وپروژه ها فرامنطقه ای است و حتی فراکشوری مثل پل معلق اجرا شده است.

نویسنده: مهندس نصرآبادی - ۱۳٩٤/٤/۱۸

پیوند کشاورزی و صنعت با مهندس ملکی

 واحد محرم زاده دوکش / دکتری مهندسی هسته ای شهرستان مشکین شهر به لحاظ توسعه صنعتی نسبت به بسیاری از شهرها ی کشور پیشرفت قابل ملاحظه ای در بخش صنعت نداشته

است و این شاید به خاطر نگاه صرفا کشاورزی اکثر مسئولان و برنامه ریزان شهرستان باشد که به خاطر شناخته شدن در بخش کشاورزی اکثر بودجه به بخش کشاورزی تخصیص داده می شود و آن هم به لحاظ وضعیت نامناسب آب و هوایی منطقه سالهاست که سفره کشاوران را خالی گذاشته است .

یکی از بحث هایی که در توسعه مطرح می شود این است که آیا در توسعه اولویت با کشاورزی است یا با صنعت و کدام یک در اولویت باید قرار بگیرند .هرکدام از این تفکر در حوزه صنعت و کشاورزی طرفدارانی دارد که بر اساس آن اولویت های اقتصادی را جهت می بخشد .

این دیدگا ها از سوی صاحبنظران در دوره های مختلف متفاوت بوده و در برخی زمان از دید برنامه ریزان ، صنعت در اولویت بوده و در دوره ای دیگر کشاورزی به عنوان محور توسعه قلمداد گردید ه است .

در یک اقتصاد پیشرفته وتوسعه یافته ، توسعه صنعتی بعنوان نیروی محرکه بخش کشاورزی قلمداد می شودو گسترش صنایع بعنوان محل جذب نیروی مآزاد کشاورزی بسیار در خور توجه است دیدگاه غالب در افرادی که تمایل به صنعت دارند این است که صنعت می تواند کشاورزی را برای تامین مواد تحریک نموده و از سویی دیگر با نیروی مازاد کار و روستاییانی که دارای زمین نیستند را جذب نماید . و می توان گفت مهمترین خدمت تاریخی صنعت به کشاورزی در جذب مداوم و پایدار نیروی مازاد کشاورزی است و در نبود صنعت توسعه یافته،کشاورزی صنعتی نیز امکان تحقق نخواهد داشت .

بدلیل کمبود محصولات کشاورزی و یا بصرفه نبودن آن به لحاظ هزینه گذاری و عدم سود دهی
مناسب بسیاری از روستائیان برای تامین معیشت خانواده خود اکثرا راه مهاجرت را در پیش گرفته اند و در استان ها ی همجوار و یا پایتخت با هزاران زحمت در شغل های کاذب و یا درکارگری مشغول هستند .

البته باید در نظر داشته باشیم که نگاه تک بعدی و صرف به مقوله صنعت و کشاورزی به هیچ عنوان مورد قبول نیست بلکه باید بین کشاورزی و صنعت توازن و تعامل ایجاد گردد تا بازدهی مناسب خود را جهت توسعه همه جانبه شهر فراهم نماید .

با توجه به اینکه اکثرساکنان روستا ها علاوه بر کشاورزی و زراعت به شغل دامپروری نیز مشغول هستند باید با ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی پیوند و ارتباط این دو را برقرار نمود . هر ساله شاهد هستیم که بسیاری از محصولات کشاورزی به خاطر عدم برنامه ریزی صحیح فاسد می شود و یا توسط دلالان با قیمت های پاییین خریداری و در بازارهای داخلی و خارجی به قیمت گزاف فروخته می شود که در صورت ایجاد صنایع تبدیلی از جمله کارخانجات لبنی ، صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی و خشکبار و همچنین استفاده از ظرفیت کشاوزی موجود بخصوص صنعتی سازی تولید و بسته بندی گیاهان دارویی که در منطقه ما به وفور یافت می شود می توان توازن و توسعه صنعت و کشاورزی را فراهم نمود.

از شرایط عمده و مهم توسعه کشاورزی، یکپارچگی و بهم تنیدگی آن با صنعت است. یکی از مصادیق یکپارچگی توسعه کشاورزی پیوند درونی واحدهای تولیدی است. زراعت از یک سو با دامداری پیوند می خورد و از سوی دیگر با صنعت . وظیفه مهم همپیوندی ، تلفیق کشاورزی- صنعت در کلیه سطوح است. تلفیق کشاورزی و صنعت از فاصله و تفاوت بین شهر و روستا خواهد کاست. از طرفی به رشد بیشتر مواد خام کشاورزی مدد می رساند .

با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین سرنوشت شهرستان و انتخاب برنامه ای که بتواند جوابگوی عقب ماندگی ها و خلاء های موجود باشد . به نظر می رسد در زمینه توسعه متوازن کشاورزی با صنعت تنها شخصی که می تواند این دو مقوله را در مشکین شهر پیوند بزند مهندس ملکی می باشد .

ایشان با توجه به علم و آگاهی هایی که در زمینه های اقتصادی دارند توانایی جذب سرمایه گذار را در حوزه صنعت و کشاورزی دارا می باشند . این قابلیت ها و قدرت در تفکر و اندیشه ایشان در جذب سرمایه گذار در بخش صنایع بویژه صنعت گردشگری دردوره نمایندگی وی کاملا مشهود بود چنانچه اکثر پروژه هایی که در آن دوره با تفکر ایشان ایجاد شده است همچون پل معلق و مکان شهر به بهره برداری می رسید و در کنار آن برخی کارشکنی ها و سیاسی کاری هایی که موجب عدم جذب سرمایه گذار در بخش صنعتی گردید نبوداینک شاهد رشد صنعت و کشاورزی و ایجاد اشتغال برای جوانان بودیم .

هرچند در یک دوره نمایندگی نباید انتظار داشت ره صدساله را پیمود ولی ایشان با تدبیر راه صدساله ای را در بخش گردشگری پیمودند که مردم هم اکنون شاهد به ثمر نشستن دور اندیشی ایشان می باشد .

به هر حال شهر ما به کشاورزی و صنعت به صورت همزمان نیاز دارد و هر کدام از این دو می تواند زمینه ای برای توسعه شهر باشد چرا که مشکین شهر به لحاظ کشاورزی و صنعتی در هردو زمینه دارای پتانسیل های عظیمی می باشد که در صورت بهره مندی از آنها می توان شاهد رشد و ترقی همه جانبه و متوازن شهرستان بود .

مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :